С рязкото застудяване на Балканите износът на електроенергия от България падна почти наполовина, докато експортът от Румъния скочи рязко нагоре. Това стана ясно от данни на държавната компания „Електроенергиен системен оператор“ (ЕСО).
Точно обратното очакваше председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. Той прогнозира увеличение на износа на български ток при настъпването на първите истински студове тази зима.
Шефът на регулатора отчете, че през първите десет дни от началото на годината доставките за външните пазари са се сринали на годишна база с 39% до 182 млн. киловатчаса, но отдаде това на необичайно мекото време и намаленото търсене на електроенергия в региона – главно в Гърция.
В миналото печалбите от износа на електроенергия беше важен инструмент за постигане на финансов баланс в НЕК. По силата на сключени договори обаче през последните две години печалбите от тази търговия остават главно в частните търговци на електроенергия.
Преди настъпването на „ледената епоха“ през уикенда, електроенергийната ни система е осигурявала за износ 750-900 мегавата в различните часове през деня. Вчера мощността, ангажирана за външния пазар, слезе на около 600 мегавата, а днес се устреми към 400 мегавата.
Причините за това са повишеното търсене вътре в България и спадът в производството на фотоволтаичните централи.
Около 16 часа днес националното потребление натоварваше около 6240 мегавата - с близо 1000 мегавата повече от вчера. Според експерти в сряда, когато ще бъде най-студено, е възможно консумацията в България да надхвърли новогодишния пик от 6767 мегавата, регистриран при средна външна температура около минус 5 градуса.
Румъния се възползва от конюнктурата и вдигна с близо 70% износа си за региона. Докато на 10 януари по обед северната ни съседка е осигурявала за износ около 650 мегавата, седмица по-късно тя предложи на чуждестранните си клиенти 1096 мегавата.
По същото време тенденцията за България е точно обратната. По обед в неделята преди застудяването за износ работеха 840 мегавата, а когато падна големият сняг, мощностите намаляха с 25% до около 630 мегавата.