Сега директор на Народния театър е някой си Васил Василев. Мелпомена ще го запомни с две неща. Плювнята по Александър Морфов и прегръдката с Джон Малкович. Тайна е какъв хонорар му е платил.

В Народния театър с името на родолюбеца Иван Вазов ще се играе антибългарски водевил

Бърнард Шоу и Джон Малкович обърнаха Сливнишката епопея в комедия

107938 | 2 ноем. 2024 | 08:46

Шоу и Малкович се гаврят с героичното ни минало. Сръбско-българската война от 1885 г. е обърната в комедия. Храбреците, които защитиха обединеното отечество, обличат костюмите на смехотворни персонажи. "Новото гробище над Сливница" е поругано.


Росен Тахов

Труд

 

Един скандал тече в храма на Мелпомена. Пиесата "Оръжията и човекът" на световния класик Бърнард Шоу. Режисьор е Джон Малкович, който минава за жив класик. В Народния театър с името на родолюбеца Иван Вазов ще се играе антибългарски водевил.


Шоу и Малкович се гаврят с героичното ни минало. Сръбско-българската война от 1885 г. е обърната в комедия. Храбреците, които защитиха обединеното отечество, обличат костюмите на смехотворни персонажи. "Новото гробище над Сливница" е поругано.


На 26 ноември 1893 г. Шоу отбелязва в дневника си: "Започната нова пиеса – романтична пиеса." Идната пролет "Оръжията и човекът" е почти готова, остава само да се ситуира мястото на действието. "Търсех война за основа – разказва авторът. – Е, аз съм абсолютен невежа по отношение на историята и географията, така че пообиколих приятелите си и ги разпитах знаят ли за някои войни. Те ми разказаха за няколко, от Троянската до Френско-пруската."


Бърнард Шоу се спира на Сръбско-българската от 1885 г., която му рекламира фабианецът Сидни Уеб. Сръбски или български обаче да са декорите на сцената? Драматургът първо избира комшиите, но после се мести у нас. Защото друг информатор му дава битови сведения за България. Това е Еспер Серебряков, командвал Дунавската флотилия и живял в Русе.


По негови указания сценографията наподобява "Криворазбраната цивилизация". Обзавеждането на една стая е наполовина нашенско и наполовина "алафранга". Тук автентичното приключва, за да даде простор на фантасмагориите. Майор Сергиус Саранов е български кавалерист и сливнишки герой. С вихрена атака разбива сърбите, като пренебрегва руските си командири. Такива няма, защото бившите освободители изтеглят своя офицерски корпус от младата ни войска. В нея най-високият чин е капитан.


Майор Петков, в чийто дом се развива действието, също е участник във войната. Той е съпруг на Катерина и баща на Райна. Госпойцата е годеница на Сергиус, който кой знае защо носи име с латинско окончание. Капитан Блънтчли пък е швейцарски наемник в сръбската армия. Обитателите на алпийската федерация традиционно са платени войници из Европа и комшиите са купили един.


След поражението Блънтчли е преследван от нашите, които според Шоу са "страшно пияни и подивели". Прониква в дома на Петкови и моли Райна за помощ. Оказва се, че той не воюва с патрони, а с шоколад. Сега паласките му са празни, защото е изконсумирал съдържанието. Райна го черпи с бонбони. "С пълнеж! Вкусно!", облизва се чужденецът.


Райна се хвали на Блънтчли, че само тяхната къща впечатлява с два ката прозорци и вътрешни стълби. "Стълби! Колко чудно! Живеете в истински лукс, млада госпожице", възкликва швейцарецът. "Знаете ли какво е библиотека?", пита го тя.


"Библиотека? Стая, пълна с книги?", опитва се да налучка той. "Да – потвърждава любителката на литературата. – Ние имаме такава. Единствената в България." После добавя, че всяка година ходят в Букурещ за оперния сезон, а тя е прекарала цял месец във Виена.


Когато Блънтчли иска да си измие ръцете, Райна го уверява: "Не си мислете, че съм изненадана от вашата постъпка. Българите с истинско добро положение – такива като нас – си мият ръцете почти всеки ден."
Според Бърнард Шоу хигиената е разделителната линия между цивилизованите народи и "варварите", както ни нарича. Колкото повече се миеш, къпеш и плацикаш, толкова си по европеец.

 

У нас обаче имало сериозна съпротива срещу сапуна. Равна на тази, с която срещаме врага по редутите на Сливница.

На кафе и цигара майор Петков коментира:
"Не са на добро тези нови обичай. Всичкото това миене не може да е добре за здравето: не е нормално. Имаше един англичанин във Филипополис (Пловдив), който се миеше със студена вода всяка сутрин, след като стане. Отвратително! Всичко това идва от англичаните – климатът им ги мърси толкова много, че постоянно се мият. Виж баща ми! Цял живот не се е къпал и живя до 98 – най-здравият човек в България. Не ми е дерт да се умия веднъж седмично за пред хората, но всеки ден си е направо смешно."
С подигравката на Шоу мърлявият българин концептуално влиза в рецепцията на англосаксонците към нас.

 

По-късно Чърчил ще заяви: "Не уважавам народ, който си честити банята!"
Премиерата на "Оръжията и човекът" е на 21 април 1894 г. в лондонския театър "Авеню". Тук избухва и първият скандал. При една подигравка с "българската нация" актьорът по инерция произнася "английската". "У-у-у!", дюдюка чистоплътната публика. Скандалът винаги е реклама и пиесата се играе с успех следващите седмици.


През 1903 г. цензурата забранява комедията във виенския "Бургтеатър". Намира я неудобна заради Илинденското въстание. Ние се намесваме в разправиите след Първата световна война. Тогава преживяваме катастрофа и националното самочувствие на българина е особено чувствително.


През 1921 г. наши студенти освиркват комедията в Берлин и Виена. И в двата случая протестите започват при сцената с библиотеката. "Позор! Позор" – скандират оскърбените. – Прекратете представлението! Няма да търпим това, във войната ние бяхме съюзници на Германия и Австрия!"
В Берлин спектакълът временно е прекратен, а във Виена е свален от репертоара.


През 1924 г. в германската столица отново се готвят да вдигнат завесата с конфликтната пиеса. Българската легация моли директора на театъра да не рискува, защото нашите студенти са на щрек. Той отказва, но нарежда в текста да бъдат направени "някои съкращения". След постановката Бърнард Шоу обвинява българите в липса на чувство за хумор. Не били способни да се надсмиват над себе си.


Ирландецът не е чел фейлетоните за Бай Ганю, които се появяват точно по времето на "Оръжията". Дори да ги е чел, тази класическа самоирония не се вписва в неговата схема. Защото Ганю Балкански демонстрира зрелищно къпане във Виенската баня!


Проблемът на Шоу е, че се гаври с национални герои. Все едно от вицеадмирал Нелсън, изгубил окото си в битка, да направиш шут, който намига на публиката. През 1885 г. стотици българи загиват в защита на Съединението.


Сега директор на Народния театър е някой си Васил Василев. Мелпомена ще го запомни с две неща. Плювнята по Александър Морфов и прегръдката с Джон Малкович. Тайна е какъв хонорар му е платил.

 


От категорията

Хитлер, Мусолини, Сталин - тайните на "диктаторския дрескод" разгадава в нова книга проф.Стойков

Проф. д.н. Любомир Стойков.-Prof--d-n--Lyubomir-Stoykov-_1749827768.jpg

Произведението на проф. Стойков е писано с дух. Тоталитаристите и диктаторите ...

13 юни 2025 | 16:50

Проф.Овчаров повежда научна експедиция, ще търсят корените на прабългарите в Централна Азия

Проф.Овчаров повежда научна експедиция, ще търсят корените на прабългарите в Централна Азия-Prof--Nikolay-Ovcharov-tarsi-sledi-ot-izcheznala-tsivilizatsiya-v-Alzhir_1716277274.jpg

Учените ще участват в най-големите религиозни празници, осъществявани по време ...

12 юни 2025 | 16:12

Том Круз ще получи почетен „Оскар“

Том Круз ще получи почетен „Оскар“-Tom-Kruz-shte-poluchi-pocheten--Oskar-_1750237781.jpg

Хореографката и продуцент Деби Алън добива световна известност с работата си по ...

18 юни 2025 | 12:09

Великолепната Светлана Янчева спечели международни призове за най-добра актриса

Светлана Янчева-Svetlana-Yancheva_1750284180.jpg

Светлана Янчева е отличена като най-добра актриса на два фестивала в чужбина, ...

18 юни 2025 | 11:28

НАЙ-ВАЖНОТО

По-лошо ще е, ако Родев се върне с още един договор като този с "Боташ", посочи лидерът на ГЕРБ

Борисов: Нека си хвърчат Радев и Киселова! Харчат пари на данъкоплатците! Ние работим в парламента
(Видео)

Бойко Борисов, лидер на ГЕРБ-Boyko-Borisov--lider-na-GERB_1750313813.jpg

Бившият министър-председател поздрави правителството и службите за перфектната ...

19 юни 2025 | 09:14

Финансовите министри на страните от еврогрупата ще обсъдят в Люксембург конвергентните доклади на ЕК и ЕЦБ

Приемането на еврото в България: Еврогрупата обсъжда конвергентните доклади

Приемането на еврото в България: Еврогрупата обсъжда конвергентните доклади-Tarseneto-na-evroto-ryazko-se-povishi--ima-nedostig-na-evrobanknoti-v-obmennite-byura_1749533427.jpg

Окончателното решение за приемане на еврото в България ще бъде взето на 8 юли в ...

19 юни 2025 | 08:09

Нашите сънародници са в Баку и ще се приберат по суша и по въздух

България евакуира 17 души от Иран, посолството ни е преместено в Баку (ВИДЕО)

Премиерът Желязков: България евакуира посолството си в иранската столица Техеран-Zhelyazkov--Pravili-sme-predlozheniya-za-nov-glaven-sekretar--no-do-tozi-moment-nyama-otgovor-ot-Radev_1749824471.jpg

Дипломатическата мисия не се закрива, но временно посолството ни се премества в ...

19 юни 2025 | 11:41

Ситуацията по сигурността в Иран доста драматично се влошава с всеки изминал ден

Георг Георгиев: Никой не е ангажирал делегациата на Киселова в Баку с евакуацията на граждани

Георг Георгиев: Никой не е ангажирал делегациата на Киселова в Баку с евакуацията на граждани-Georg-Georgiev--Absolyutno-nevazmozhno-e-Balgariya-da-izprati-samolet-za-Izrael_1750052724.jpg

Дипломатическата ни мисия в Иран не се закрива, обясни външният министър. Тя ще ...

19 юни 2025 | 14:27

Никой от сънародниците ни обаче не е успял да стигне до Азербайджан

За да се евакуират българи: Киселова е настояла правителственият самолет да бъде задържан в Баку

За да се евакуират българи: Киселова е настояла правителственият самолет да бъде задържан в Баку-1577454194.jpg

До крайния срок на изчакване на самолета нито един български гражданин не беше ...

19 юни 2025 | 14:34

България все по-ясно утвърждава позицията си на изключително важен стълб на стабилността в региона

Министър Станков: България очаква нова доставка на тръби за Вертикалния газов коридор

Министър Станков: България очаква нова доставка на тръби за Вертикалния газов коридор-Zhecho-Stankov--Postignahme-tselta---liberalizatsiya-na-pazara-na-drebno-nyama-da-ima_1745924996.jpg

По думите му България все по-ясно утвърждава позицията си на изключително важен ...

19 юни 2025 | 12:04

Парламентът обсъжда и Закона за тютюна и тютюневите изделия

Депутатите разглеждат на второ четене Закона за личния фалит
(Видео)

Депутатите разглеждат на второ четене Закона за личния фалит-Deputatite-razglezhdat-dva-zakonoproekta-za-promeni-v-Zakona-za-nasarchavane-na-investitsiite-Snimka-BTA_1744175432.jpg

До момента нашата страна беше единствена държава членка на Европейския съюз без ...

19 юни 2025 | 08:17

За 329 дни Феномена безвъзвратно унищожи Философа, а турците приеха българин да ги води

Валерия Велева: Войната в ДПС приключи. Новата цел на Пеевски (ТРЕТА ЧАСТ)

Валерия Велева: Войната в ДПС приключи. Новата цел на Пеевски-1448546816.jpg

Етнизацията беше капсулата, която години се поддържаше в ДПС. Пеевски сложи ...

19 юни 2025 | 00:25

Каква е реалната практическа ползата за държавата и за българите от тези полети насам-натам освен представителното присъствие на президента

Воаяжите на Радев - на гърба на данъкоплатците и без полза за държавата

Държавният глава Румен Радев и съпругата му Десислава Радева пристигат в Осака, откъдето започва официалното посещение в Япония от 18 до 21 май т.г.-Darzhavniyat-glava-Rumen-Radev-i-saprugata-mu-Desislava-Radeva-pristigat-v-Osaka--otkadeto-zapochva-ofitsialnoto-poseshtenie-v-Yaponiya-ot-18-do-21-may-t-g-_1750254352.jpg

Какви конкретни договори за инвестиции и за развитие са били подписани?

18 юни 2025 | 15:20