Интервю с д-р Цветомир Иванов, дм, специалист по онко хирургия в МБАЛ ‚Сърце и Мозък‘ Плевен по повод месеца, в който Българският Кардиологичен Институт (БКИ) насочва общественото внимание към борбата с онкологичните заболявания
Д-р Иванов завършва МУ-Плевен през 2014 г. Има разработена дисертация, свързана с минимално инвазивната хирургия при лечение на колоректален карцином, като през 2019 г. защитава докторска степен с научен ръководител проф. Т. Делийски и проф. Д. Димитров.
Професионалните интереси на д-р Цветомир Иванов са свързани с новостите при хирургичното лечение на колоректален карцином, карцином на млечната жлеза, съвременни методи за маркиране на лимфни възли и др.
Преминал специализации в Китай, Франция, Словения, Холандия, той е част от екипа, който въвежда в България редица иновативни техники в сферата на хирургичната онкология, в това число робот-асистирани операции при рак на правото черво (2014 г.). През 2020 г., съвместно със съдовите хирурзи на МБАЛ ,Сърце и Мозък‘, участва в първата в България операция за превенция на отока на горен крайник след лимфна дисекция (отстраняване на лимфен възел) при карцином на млечната жлеза. ts.ivanov.pn@heartandbrain.bg
- Д-р Иванов, на 4 февруари отбелязахме Световния ден за борба с рака. Защо БКИ посвещава цял месец на онко заболяванията?
- Онкологичните заболявания са втората по най-честа причина за смъртност в развитите страни, което ги прави изключително социалнозначими. Борбата с рака е много комплексна и изисква сериозни усилия, както от страна на здравните специалисти, така и от страна на пациентите. Следователно, информираността на пациентите по проблемите, свързани с тези заболявания, е много важна и колкото по-информирани са те, толкова по-успешно би било тяхното лечение. Ако това интервю мотивира повече хора да потърсят консултация от специалист, значи усилията ни са дали резултат.
- Като че ли всички знаем колко важна е превенцията, но доколко пациентите реално се включват в скринингови програми?
- Статистиката показва, че все повече хора посещават профилактични прегледи, но процентът на ранно откриване на заболяването остава нисък. В „Сърце и Мозък“ регулярно се провеждат скринингови кампании в различни медицински направления – дългосрочно проследяваме усложненията след COVID, провеждаме дни на отворените врати с нашите специалисти по акушерство и гинекология, ортопедия и травматология, пулмология, неврология и т.н., изготвяме материали за пациентите за най-разпространените онкологични заболявания. Трябва ясно да кажем: открит навреме, ракът е лечимо заболяване.
- Смятате ли, че българските пациенти са достатъчно информирани за всички възможности за лечение на онкологичните заболявания?
- Всъщност не съвсем. Въпреки че пациентите като цяло търсят все повече информация, много хора продължават да не знаят например, че в „Сърце и Мозък“ Плевен разполагаме с единствения в България Гама нож за лечение на всички видове тумори в областта на главата и последно поколение линеен ускорител. Продължава нелогичната тенденция българите да пътуват до други държави, най-често Турция, и да избират да заплащат за радиохирургично лечение, което може да бъде отлично извършено у нас, без да изисква допълнителен времеви, логистичен и финансов ресурс.
Достъпът до информация става все по-лесен, което от една страна е положително, но от друга крие рискове – медицинската наука, и в частност онкологията, са твърде комплексни. Алгоритмите за лечение и терапевтичните решения са строго индивидуални за всеки пациент, така че споделените в интернет съвети не могат да бъдат директно приложени с успех при друг пациент. Затова апелирам – консултирайте се със специалист, а не с интернет, защото модерното онко лечение трябва да бъде персонализирано и комплексно.
Ние в ‚Сърце и Мозък‘ работим екипно – лекари от различни специалности прилагат своя опит и научни знания, за да решат сложни терапевтични казуси на базата на последните достижения в своята сфера. Например, заедно с колегите кардиолози можем да проследяваме възможните негативните ефекти от химиотерапията, като изследваме кардиотоксичността. Кардиоонкологичният екип е гордост за всяка съвременна клинична онкология.
- А какви са световните тенденции?
- Световните тенденции в онкологията ни обнадеждават повече от всякога, че през следващите 10-15 г. повечето видове рак ще могат да бъдат лекувани или добре контролирани. Развитието на образната диагностика, възможностите на туморното геномно секвениране, модерните лъчелечение и радиохирургия, минималноинвазивната хирургия и високите технологии като цяло ни предоставят нови възможности за по-ранно диагностициране и ефективно персонализирано лечение, каквото вече прилагаме в нашия онко център.
- Д-р Иванов, какво мотивира младите лекар в България?
- Всеки млад лекар търси място, където да се развива по най-добрия начин – да се учи от специалисти на световно ниво, да има досег до най-съвременни технологии, трудът му да бъде оценяван достойно. Аз бях късметлия и намерих това място в България. Истински се радвам, че в болниците на БКИ има много млади лекари и специализанти, включително колеги, които не биха могли да разгърнат възможностите и таланта си извън тази модерна работна среда. Oсвен възможността за тясна специализация, много е важно младият лекар да работи в среда от съмишленици, професионализъм в отношенията с колегите и най-важното – уважение към пациентите. Защото те са истинските герои и за нас винаги са на първо място!