Държавата ни не е създала необходимата организация за посрещането на бежанците
Един безплатен съвет към министър-председателя по отношение организацията за посрещане на украинците
Хората бягащи от войната в Украйна и идващи в България се увеличават. Някои остават в България, други отиват към Турция.
Тези, които идват с личните си автомобили, не са толкова голям проблем, но идващите с автобуси са си проблем и то голям.
Както се казва от мястото на събитието заявявам, че държавата ни не е създала необходимата организация за посрещането на тези хора. За това бих дал един безплатен съвет на г-н Петков, който съвет е дълбоко провинциален, но ще му помогне.
Г-н Петков, прави впечатление, че основният проблем за изпълнителната власт е кой ще управлява парите, които държавата ще задели за идващите украинци. За това и организация няма.
Предлагам Ви следните решения за проблема с организацията.
Министерски съвет да увеличи бюджетите на Областните управители, които веднага да заплащат нощувките на украинците, които са на територията на съответна област – било то в хотели или къщи. Изхранването, когато е необходимо, да се поеме от лицата, които извършват общинската услуга социален патронаж на територията на съответното населено място, като Областните управители заплащат тази услуга веднага след нейното извършване.
Службите за социално подпомагане да поемат и обслужването с психолог, тъй като това е повече от необходимо.
Областните управители да оказват необходимите консултации по всякакви въпроси, които поставят тези хора, а те са много. По този начин смятам, че обгрижването на бягащите от войната украинци ще бъде навременно и пълноценно.
Тъжни и потресаващи са контактите с тези хора.
Страхът в тях е толкова силен, колкото и жаждата за мирен живот. Ето защо трябва чисто по човешки да им помогнем в тези трудни за тях дни, за да може жаждата за мирен живот да победи страха.
А помощта е най-необходима в градовете, където украинците влизат в България, прекрачвайки държавната ни граница, защото след ГКПП за тези хора идва неизвестността. Ето точно това е моментът,в който държавата трябва да се намеси, за да изключим неизвестността като проблем за бягащите украинци. И пишейки тези редове държа да подчертая, че всеки ден се срещам с бежанци и знам много добре какво значи за тях неизвестността.
Да, казвайки това, казвам и другото – жълтите софийски павета не са държавната ни граница.
Г-н Петков, не се обиждайте, но само с възпитаници от Харвард държавата ни не може да се управлява. Необходими са и познания за самата ни държава. Време е вече да разберете, че докато основният проблем е кой ще управлява публичните финанси, държавата ни не може да разреши нито един проблем. Практиката показва, че органът с най-малък КПД за решаване на проблеми е Министерски съвет.
За това има и друга част от изпълнителната власт, която се нарича местна.
Местната власт разполага с много по-големи и качествени оперативни възможности за решаване на проблеми, отколкото МС.
Ето защо дайте необходимите финанси на Областните управители и ги натоварете със задачата да осигурят нормални условия за украинците, когато те прекрачат българската граница. А тези, които искат да бъдат със статут на бежанци, нека си ги поеме впоследствие оторизирания държавен орган. Вярно е, че има много доброволци, които се включват, който както може в приемането на бежанците.
Но основната роля трябва да бъде на държавата. Надявам се, че моят съвет ще бъде поне прочетен. Властта трябва да излезе извън пределите на жълтите софийски павета. И това не се отнася само до въпросите с бежанците от Украйна. Една от големите грешки на прехода ни след 1989г бе свръх концентрацията на власт в района на жълтите павета. Това трябва да приключи и ролята на местната власт да бъде засилена.