Европейската комисия насърчава продължаването на реформите в България за довършване на предложените мерки в областта на правосъдието и вътрешните работи.
Това съобщи БТА, позвавайки се на източници от Съвета на Европейския съюз, където днес устно бе обсъден напредъкът на нашата страна по механизма за сътрудничество и проверка.
Еврокомисията е представила информация за предприетите стъпки от нашата страна и от Румъния за периода след януарските доклади за напредъка на двете страни по механизма. ЕК и държавите от ЕС отчитат предприетите от българската страна мерки за реформа на съдебната система и за борба с корупцията.
Според комисията предприетите у нас мерки съвпадат с нейните препоръки от последния доклад. Очаква се следващият писмен доклад за България да бъде представен в началото на следващата година.
Христо Иванов:
ЕК дава висока оценка на усилията ни
"Съдебната реформа е от ключово значение и на това дали ще се събере мнозинство в парламента, което да подкрепи промените, Еврокомисията гледа като ключов фактор за наличието на политическа воля за продължаване на реформата.
Това коментира правосъдният министър Христо Иванов в отговор на въпрос по време на парламентарния блиц контрол в правна комисия на НС, предаде БГНЕС.
Пред депутатите Иванов съобщи за приключилото устното докладване от страна на ЕК.
"За мене изключително удволетворяващо да кажа, че комисията е дала много висока оценка на усилията на правителството", каза правосъдният министър и посочи, че е било изрично подчертано, че реформата на ВСС е необходима и неговото разделяне конкретно е необходимо, за да може да има повишаване на доверието както в лидерство така и в кариерните процеси в съдебната власт.
"Имаме пред себе си едно предложение, което ни дава възможност България да изглежда по-добре в европейски контекст. Мисля, че е въпрос на национална отговорност да направим тази стъпка", заяви Иванов. Той посочи, че между първо и второ четене може да се прецезират текстовете и призова да народните представители да направят тази стъпка при положение, че тя получава толкова ясна и недвусмислена подкрепа от страна ЕК.