Зъбният гранулом е възпаление на пародонталната тъкан, което представлява малка закръглена формация, разположена в областта на зъбния корен. Зъбният гранулом може да се образува на различни места около корена, но в повечето случаи е около неговия връх. Този тип гранулом обикновено се нарича периапикален гранулом и както споменахме, той е най-разпространен. Грануломът е изграден от патологична маса от лимфоцити, плазмени клетки, хистиоцити и полиморфонуклеарни левкоцити, които са заобиколени от влакнеста капсула.
Характерно за зъбния гранулом е дълъг асимптоматичен ход. Под влияние на някои провокиращи фактори, зъбният гранулом може да се влоши и да прояви клинична картина на остър възпалителен процес.
Какво включва клиничната картина при гранулом на зъба
Клиничната картина включва силна болка в зъба, както и подуване и зачервяване на венците. Възможно е и нагнояване, като може да да се стигне дори до гнойно отделяне между зъб и венеца.
Нагнояването може дори да бъде придружено от развитие на одонтогенен периостит (флюс), което представлява кръгло гнойно топче (киста) на повърхността на венеца. Възможна е и промяна цвета на зъба.
Какви усложнения може да причини
Има някои усложнения, които зъбният гранулом може да причини, в случай, че бъде оставен без лечение. Разрастването на му може да бъде последвано от разрушаване на зъба, което може да доведе до загуба на зъби и нужда от замяна с мостове и импланти.
Разпространението на възпалителния процес от гранулом към околните меки тъкани може да причини образуване на абсцес или развитие на дифузни гнойни лезии, наречени флегмони.
Участието на костите в процеса може да доведе до остеомиелит на челюстта. Възможно е също така разпространението на грануломните инфекциозни агенти по хематогенен път и евентуално това би могло да причини развитие на синузит, пиелонефрит, инфекциозен миокардит и дори сепсис.
Превенцията при лечението на грануломи е много важна. Профилактиката на зъбния гранулом е най-добре да се извършва с редовни прегледи, рентгенография на зъбите и поддържане на много добра хигиена на устната кухина.
Посещенията при зъболекаря трябва да бъдат редовни (не по-рядко от веднъж на 6 месеца) и ако има някакви проблеми с оралното здраве, те трябва да бъдат лекувани възможно най-рано за да се избегнат всякакви усложнения (разгледайте предложенията за лечение на дентални травми на Churlinov.bg).