Костадинов поставя на първо място българските национални интереси, а не обслужване на чужди стратеги

Декларация на политическа организация “Възраждане”, прочетена от парламентарната трибуна

Костадинов: На първо място са българските национални интереси, а не обслужване на чужди стратегии

13162 | 17 юли 2026 | 16:21

С остра политическа декларация “Възраждане” критикува залагането на пари в бюджета по императивно искане от НАТО за удълбочаване на пристанище Варна

С остра политическа декларация “Възраждане” критикува залагането на пари в бюджета по императивно искане от НАТО за удълбочаване на пристанище Варна.

 

“Вчера председателят на Комисия по бюджет и финанси разясни, че по искане на НАТО, императивно искане, предстои следващите дни да бъде приет в бюджет 2026 проект за ремонт на пристанищна инфраструктура и за удълбочаване акваторията на пристанище Варна, за целите на бойните кораби на Алианса. Нито една от трите натовски държави на Черно море не притежава толкова големи кораби, които да не могат да влязат в пристанище Варна, следователно става въпрос за по-големи кораби  на държава извън Европейския съюз, най-вероятно  на САЩ или Англия.

 

Вместо първоначално предвидените около 23 милиона евро, сумата вече достига 67,6 милиона евро. Това означава, че ако това предложение бъде прието, българските данъкоплатци ще платят с близо 45 милиона евро повече от предвидените. Няколко параграфа по-надолу пише, че се заделят още три милиона евро за изграждане на системи за сигурност за помещенията за съхранение на американско квалифицирано оборудване и въоръжение.”, каза Костадин Костадинов от парламентарната трибуна и добави, че това ще се заплаща с парите на българските данъкоплатци.

  

Той каза, че за "Възраждане" това не е просто бюджетно решение, а политическо, което ще има сериозни последици за България и за Българското Черноморие. Категорично заяви, че националната сигурност на България е приоритет за политическата му организация и това предложение я застрашава. Припомни, че във Варна от години има Оперативен военноморски щаб на НАТО.

 

“Ние винаги сме защитавали позицията, че българската армия трябва да бъде модерна, добре оборудвана и способна да защитава страната, когато това се налага. Но националната сигурност означава защита на българските национални интереси, а не безусловно обслужване на чужди военни стратегии. България има право да взема решения, които са полезни за собствените ѝ граждани, а не да харчи десетки милиони евро за проекти, които според нас обслужват преди всичко интересите на НАТО. Черно море и без това се намира в една от най-напрегнатите геополитически зони в света.

 

Вместо българската държава да работи за намаляване на напрежението и за защита на собствените си интереси, наблюдаваме поредна стъпка към превръщането на Варна във все по-важен елемент от военната инфраструктура в региона. Това не носи повече сигурност за българските граждани. Напротив - подобни действия увеличават риска България да бъде въвличана в чужди конфликти.

 

Още по-притеснителен е начинът, по който това се случва. Новите-стари управляващи се канят да приемат разходи по проекта, които скачат повече от три пъти, без обществото да получи ясно и убедително обяснение защо е необходимо да бъдат похарчени тези средства за нуждите на НАТО. И за пореден път - вместо прозрачност се сблъскваме с оглушително мълчание! Вместо доводи предстои да станем свидетели на поредното гласуване, което се представя като техническо решение, макар че зад него стоят сериозни политически последици.

 

Радев казва, че няма да даде тези пари и после неговата парламентарна група ще гласува да даде тези пари”, каза още Костадинов. 

 

Той добави, че „Възраждане“ не приема и начина, по който се подреждат държавните приоритети. В България липсват средства за модерни болници, за качествени пътища, за водоснабдяване на десетки населени места, за подкрепа на младите семейства, за по-високи заплати за младите медицински специалисти, за решаване на демографската криза. Няма пари за ремонт на Аспарухов мост във Варна, а в същото време десетки милиони евро се намират без особени затруднения за проект, който няма да подобри живота на българските граждани, а единствено ще го направи по-несигурен.

 

Варна е морската столица на България. Това е град, който трябва да се развива като туристически, търговски и икономически център. Бъдещето на Варна е свързано с развитието на пристанището, корабоплаването, бизнеса и туризма, а не с превръщането ѝ в символ на нарастващо военно противопоставяне в Черноморския регион. Затова "Възраждане" настоява Министерски съвет и Министерство на отбраната да представят пълна информация за причините за тройното увеличение на средствата по проекта, да бъде направен публичен анализ на всички икономически, екологични и стратегически последици от това решение и да се проведе широк обществен дебат за бъдещето на българските пристанища и ролята им в условията на нарастващото напрежение в Черно море. Българските граждани заслужават да знаят защо държавата е готова да похарчи още десетки милиони евро именно за този проект, при положение, че редица далеч по-важни обществени проблеми остават нерешени.

 

За „Възраждане“ България трябва да бъде преди всичко суверенна държава, която сама определя своите приоритети. Националната сигурност не може да бъде оправдание за всяко решение, което обслужва интересите на външни фактори. Истинската сигурност започва тогава, когато държавата защитава собствените си граждани, собствената си икономика и собственото си бъдеще.

 

"Възраждане" ще продължи да се противопоставя на всяко решение, което поставя чужди интереси над българските. Ще използваме всички парламентарни и законови средства, за да защитим националния суверенитет, обществения интерес и правото на България сама да определя своята политика.”, каза в края на декларацията си Костадинов. 

 


ЕНП
Енергото

От категорията

ГЕРБ: 100 дни власт на Радев - упраавляват ни двойкаджии, дефицит,дългове,кадрова метла,високи цени

Борисов и ГЕРБ-Borisov--Yotova-e-razlichna-ot-Radev--Tya-deystva-s-razmaha-na-prezident--nay-podgotvena-e-_1785057878.jpg

Румен Радев години наред оценяваше всички останали отстрани. Днес вече ще ...

16 авг. 2026 | 13:17

Наталия Ефремова: Минималната заплата няма да остане на сегашното ниво

Наталия Ефремова: Минималната заплата няма да остане на сегашното ниво-Nataliya-Efremova--Minimalnata-zaplata-nyama-da-ostane-na-segashnoto-nivo_1786864162.jpg

Социалният министър коментира агресията сред децата, минималната работна ...

16 авг. 2026 | 10:04

Андрей Гюров: Чух, че олигархията вече била елиминирана от политическата власт. Не е смешно!

Андрей Гюров: Чух, че олигархията вече била елиминирана от политическата власт. Не е смешно,-Andrey-Gyurov--Slavnata-armiya-ni-dava-sigurnost--ima-koy-da-zashtiti-darzhavata_1778075713.jpg

Първо се засмях, защото се сетих как Цецка Цачева беше заявила от Китай, че ...

16 авг. 2026 | 15:24

ПП: За 100 дни Радев напълни властта със службогонци от стария политически модел

ПП: За 100 дни премиерът Радев напълни властта със службогонци от стария политически модел-PP-prizovaha-Yotova-da-nalozhi-veto-na-Byudzhet-2026--Tova-e-pogrom-nad-biznesa--podarak-za-oligarhiyata_1784900083.jpg

В Министерския съвет, направи главен секретар Камелия Нейкова, оглавявала ЦИК ...

16 авг. 2026 | 12:25

НАЙ-ВАЖНОТО

Явор Колев: ФБР дало на България информация за нацистката група “Кръв и чест”

Явор Колев: ФБР дало на България информация за нацистката група “Кръв и чест”-1551334931.png

Ръководителят на тази група е в САЩ. Има клонове в почти всички европейски ...

16 авг. 2026 | 15:35

След 100 дни Румен Радев вече не е алтернативата на властта

ГЕРБ: 100 дни власт на Радев - упраавляват ни двойкаджии, дефицит,дългове,кадрова метла,високи цени

Борисов и ГЕРБ-Borisov--Yotova-e-razlichna-ot-Radev--Tya-deystva-s-razmaha-na-prezident--nay-podgotvena-e-_1785057878.jpg

Румен Радев години наред оценяваше всички останали отстрани. Днес вече ще ...

16 авг. 2026 | 13:17

Пребори олигархията и в службите, като предложи Пламен Тончев за председател на ДАНС

ПП: За 100 дни Радев напълни властта със службогонци от стария политически модел

ПП: За 100 дни премиерът Радев напълни властта със службогонци от стария политически модел-PP-prizovaha-Yotova-da-nalozhi-veto-na-Byudzhet-2026--Tova-e-pogrom-nad-biznesa--podarak-za-oligarhiyata_1784900083.jpg

В Министерския съвет, направи главен секретар Камелия Нейкова, оглавявала ЦИК ...

16 авг. 2026 | 12:25

Не е смешно, когато обществото вижда едно, а му говорят друго. Само актьорите се сменят, написа бившият премиер

Андрей Гюров: Чух, че олигархията вече била елиминирана от политическата власт. Не е смешно!

Андрей Гюров: Чух, че олигархията вече била елиминирана от политическата власт. Не е смешно,-Andrey-Gyurov--Slavnata-armiya-ni-dava-sigurnost--ima-koy-da-zashtiti-darzhavata_1778075713.jpg

Първо се засмях, защото се сетих как Цецка Цачева беше заявила от Китай, че ...

16 авг. 2026 | 15:24

Акцията се провежда в частен клуб, който се свързва с националистическото движение "Кръв и чест"

18 задържани в Пловдив, част от международната неонацистка организация "Кръв и чест" (Обоновена)

На мястото има нацистки символи и фашистки знаци, а сред задържаните има и малолетни-Na-myastoto-ima-natsistki-simvoli-i-fashistki-znatsi--a-sred-zadarzhanite-ima-i-maloletni_1786834157.jpg

На мястото има нацистки символи и фашистки знаци, а сред задържаните има и ...

16 авг. 2026 | 01:47

Полицията е задържала шофьора във връзка с инцидента

12 души загинаха при катастрофа с полски автобус в Унгария

12 души загинаха при катастрофа с полски автобус в Унгария-12-dushi-zaginaha-pri-katastrofa-s-polski-avtobus-v-Ungariya_1786865031.png

Агенцията уточни, че тежката катастрофа е станала близо до град Мезьокерестеш, ...

16 авг. 2026 | 10:21

За 1 г. при паркингите и тоалетните има двоен ръст на цените

КЗП започва проверки в Бургас заради "Евровизия", шефът на Комисията за високите цени: Звучи комично

Шефът на КЗП: За 1 г. при паркингите и тоалетните има двоен ръст на цените-Shefat-na-KZP--Za-1-g--pri-parkingite-i-toaletnite-ima-dvoen-rast-na-tsenite_1786864520.jpg

Хората, които живеят в Бургас, може би ще изпитат лек дискомфорт по време на ...

16 авг. 2026 | 10:14

По думите на Румен Драганов не може да има спекулации в цените, защото конкуренцията на легловата база е много голяма

Най-големият английски туроператор вече продава за "Евровизия" - стая в 5-звезден хотел е 170 евро

Най-големият английски туроператор вече продава за "Евровизия" - стая в 5-звезден хотел е 170 евро-Nay-golemiyat-angliyski-turoperator-veche-prodava-za--Evroviziya----staya-v-5-zvezden-hotel-e-170-evro_1786870842.png

И София става, и Бургас става, категоричен е Драганов, но според него ...

16 авг. 2026 | 12:00

Предметът "Добродетели и религии" се въвежда още от 2027 г.

ПБ обеща учителската заплата да стане 125% от средната и цялостно да обнови учебното съдържание

ПБ обеща учителската заплата да стане 125% от средната и цялостно да обнови учебното съдържание-PB-obeshta-uchitelskata-zaplata-da-stane-125--ot-srednata-i-tsyalostno-da-obnovi-uchebnoto-sadarzhanie_1786802312.jpg

Управляващите предвиждат преминаване към едносменен режим на обучение

15 авг. 2026 | 16:52