Петко ДОБРЕВ
Историк
В българската политическа история се извършва истинска революция. Българските политици, българските журналисти, политолози вече търсят сравнение между Президента на България и Президента на САЩ.
Та кой преди 5-6 месеца можеше дори да допусне, че толкова много ще се вдигне стойността на Президента на Р България?
Та нима някой друг Президент на Р България е сравняван с Президент на САЩ? Никой! Генерал Радев окончателно победи политическата класа в България. Щом днес го сравняват с Президента на САЩ, то и всеки друг ще трябва да бъде сравняван. Или както казва Вазов „И в няколко дена тайно и полека народът порасте на няколко века“.
Политическите критици на Президент Радев може би не разбраха какво са сторили. Да, те го сравняват с американските стандарти. Но забравят, че Президентът Радев също може да иска от тях да работят по американски стандарти. И българският народ ще подкрепи това искане на Радев.
С други думи българските политици си спретнаха Майдан, ама по български.
И да се върнем към тронните слова на двамата президенти.
Да започнем с различията.
Първият въпрос е свързан с българския преход. Радев го коментира. Тръмп не коментира подобен въпрос, поради простата причина, че в САЩ това явление е непознато.
Вторият въпрос е свързан с правомощията на президентските институции в Р. България и САЩ. Те са коренно различни. За това и не може да искаме от Президента Радев да говори, като човек, който ще управлява изпълнителната власт.
Третият въпрос е разликата между българското общество и американското общество. Американското общество няма необходимост от тотална промяна на изборното законодателство. Американското общество няма политическо гастрольорство и еднодневни политически ГМО проекти. Американското общество е изпълнено с политически традиции. В България наистина има второ и трето поколение политици. Но каква е тяхната история? Първото поколение са борци против капитализма, а второто - отявлени демократи. Ако в САЩ има подобни „традиции“, как ли щеше да се обърне Тръмп към техните носители? Дали щеше да им говори да прекратят бизнеса с миналото? Не, просто би ги попитал кой е Илия Минев и защо допуснаха той да си отиде омерзен, потъпкан и обиден? И в неговия си стил би им препоръчал поне да отидат и положат едно цвете на гроба му.
Четвъртият въпрос е свързан със съдебната система. В САЩ нямат проблем със правосъдието и за това няма как Тръмп да говори за подобен проблем. Но в България проблемът съществува и няма как Радев да не му обърне внимание.
Петият въпрос е свързан с науката. В САЩ се стичат научни работници от цял свят и затова Тръмп не коментира подобен проблем. Но в България според Радев науката е сред недолюбваните деца на прехода.
И да преминем към приликите.
Тръмп казва: „Твърде дълго една малка група от столицата ни се облагодетелстваше от ползите на властта, докато народът трябваше да плаща цената. Вашингтон процъфтяваше – но народът не споделяше неговото богатство. Политиците просперираха –но работните места се съкращаваха, заводите затваряха. Системата защитаваше себе си, но не и гражданите на тази държава“.
Нека погледнем какво бе казал вече Радев?
„От панорамен поглед страната е изпълнила програмата на историческия преход, но панорамният поглед е привилегия на политиците и инструмент на анализаторите. Погледът на обикновения гражданин вижда друго“.
Да преминем към визията им за външната политика.
Тръмп казва: „Ще търсим приятелство и добра воля от всички страни по света- но ще го правим с разбирането, че всяка нация има право да постави интересите си на първо място. Не искаме да налагаме своя начин на живот върху никого другиго, а да го превърнем в пример, който всеки да следва. Ще подсилим старите си съюзи и ще създадем нови“.
Какво вече бе казал Радев?
„Българската външна политика трябва да се формулира у нас и да се отстоява навън, а не обратното. Тази политика трябва да бъде отворена към света и да печели приятели и партньори“.
Как Тръмп вижда битието на политическата класа?
„В основите на политиката ни ще стои абсолютната вярност на Съединените американски щати, а чрез лоялността си към нашата страна ще преоткрием лоялността едни към други“
Какво вече бе казал Радев?
„Политиката се случва винаги в сегашно тревожно време. Тя зависи от способността на милионите граждани да осъзнаят общите си интереси, от лоялността на политиците към народа, от морала им да надмогват личната корист и егото си в името на обществения интерес, от волята им да отстояват дори непримирими позиции в името на добруването на България“.
Какво казва Тръм за обществената справедливост?
„Американците искат отлични училища за своите деца, спокойни квартали за своите семейства и добри работни места за себе си. Това са справедливи и разумни искания за едно праведно общество. Но за твърде много от нашите съграждани реалността е различна:майки и деца живеят в капана на бедността в провинциалните градове;ръждясалите фабрики са пръснати като надгробни камъни по цялата страна“.
Какво бе казал вече Радев?
„Липсата на справедливост е друг структурен проблем на българското общество. Тя е навред в драматичната пропаст между бедни и богати, в контраста между столицата и селата, в окаяното състояние на българския северозапад, в чувството за социална обреченост, в безнаказаната корупция и злоупотребата с власт. Несправедливостта е сред основните мотиви за имиграция“.
Ще има ли забравени хора според Тръмп?
„Забравените мъже и жени повече няма да бъдат забравяни. Сега всички слушат вас“
Какво бе казал Радев?
„Преходът е тежко изпитание за българите, но в пустинята на прехода не бива да изоставяме по-немощните и най-бедните. Сред тях са хората с увреждания и пенсионерите. Икономическата логика, според която слабите хора са в тежест на обществото трябва да отстъпи пред разбирането, че тъкмо слабите подържат будна нашата човечност. Обществото, което загърбва солидарността се обрича на духовен фалит“.
Какво мисли Тръмп за образованието?
„Образователната система е удавена в пари, но лишава нашите млади и красиви студенти от знания“
Какво бе казал вече Радев?
„Образованието би трябвало да съдейства за равния старт на българските деца, независимо от материалното състояние на семействата. Уви, тук също обикновеният българин се сблъсква с формален учебен процес и доплащане. Резултатите са ранно отпадане и функционална неграмотност. Ниският социален статус на учителя е съществена част от проблемите в системата. Във висшето образование очевидно се налага оптимизация на многобройните висши училища. Местата за студентите са повече от кандидатите за тях. На трудовия пазар дипломите и научните звания без покрития имат вреден ефект, сравним с фалшивите пари в икономиката.Нужни са обединените сили на държавата, академичната общност и бизнеса за развитието на млади хора, които да посрещнат предизвикателствата на бъдещето не само с наизустени знания, но и с умения за самостоятелно творческо мислене и адаптивност“.
Това е сравнение между речта на Тръмп и речта на Радев. Всеки има право на своя прочит.