|
Столът на социалния министър е един от най-горещите за всяка власт. Този, който седне в него, трябва умело да балансира между свръхочакванията и реалността. Особено в страна рекордьор по застрашено от изпадане в бедност население и по брой на безработните младежи, които не се занимават с нищо. Затова и постът не е за всяка уста лъжица. |
|
Хаос в пенсиите и огорчение за майките
Страхът от Симеон Дянков се оказа по-силен от глада на бедните. Така най-общо може да се опишат мерките в социалната сфера по време управлението на ГЕРБ. 2013 г. не прави изключение от това неписано правило, маскирано с респектиращата фраза „фискална дисциплина“. Социалното Ӝ лице в кабинета „Борисов“ Тотю Младенов ще се запомни с угриженото изражение на човек, сякаш понесъл на плещите си цялата мирова скръб. Сигурно от страх, че ако се усмихне, ще изглежда нелепо на фона на затягането на коланите...
Промените в пенсионната система са най-запомнящото се действие, предприето по време на бившия синдикалист: ежегодно увеличение от 2012 г. с четири месеца на възраст и стаж за пенсиониране, което продължи и през 2013 г.. ГЕРБ кръсти мерките „реформа“, но впоследствие бяха определени като грешка от експерти и политици.
„Тези промени позволиха повишение на пенсиите от 1 април 2013 г. средно с 9,3% без дефицит в системата на Националния осигурителен институт“, похвали се Младенов, когато сдаваше поста на служебния си колега Деяна Костадинова през март. Парите за старини обаче прекараха във фризера три години и половина преди това.
От 2013 г. се въведе изискване за възраст за пенсиониране на военните - 52 и 54 г. в зависимост от чина. Преди това беше достатъчно военните да имат само 27 г. стаж, от които две трети (18 г.) действително изслужени под пагон. Минимална възраст за пенсиониране за кадрите в МВР не беше въведена и горещият картоф с т.нар. ранно пенсиониране беше завещан на следващата власт.
Младенов е голямото разочарование за майките. Обезщетението за гледане на дете от 1 до 2 г. по негово време беше замразено на 240 лв., само с левче под официалната линия на бедността. Въпреки протестите на родителите, които настояваха сумата да се повиши и да стане колкото минималната заплата - 310 лв., или поне 270 или 290 лв., това не се случи. Вместо да увеличи обезщетението, ГЕРБ даде 30 млн. лв. за строеж на детски градини. Идея, която впоследствие претърпя фиаско.
Тотю Младенов беше много горд с изпълнението на оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“ (по нея ЕС отпуска пари предимно за преквалификация. Програмата се ръководи от социалното министерство). На довиждане той отчете, че разплащанията са се увеличили от 40 млн. лв. през 2009 г. на 869 млн. лв. към последния ден на управлението му, 12 март 2013 г.
Като всеки на този пост, и министър Младенов не направи изключение с многобройните си декларации колко важен е социалният диалог. Тъкмо заради решения, взети в самия край на управлението на ГЕРБ, работодателите напуснаха по време на служебния кабинет тристранката и се върнаха на масата на преговорите чак след идването на власт на кабинета „Орешарски“ .
2013 г. ще се запомни и със стачката и съкращенията на оръжейниците от „ВМЗ Сопот“ и с несъстоялата се продажба на завода. След предложението на екипа на Младенов съкратените машиностроители в дружеството да се преквалифицират като градинари, розоберачи и спецове по екопътеки, оръжейниците се пошегуваха: „От гънс отиваме на роузис“ (Guns N` Roses) - известна хардрок група, в превод „Оръжия и рози“.
След като стана депутат и мина в опозиция, този, който истински разцъфна, е самият Младенов. В парламента угрижената му физиономия изчезна и той доби повече увереност. В социалната комисия е сред най-активните и в критиките, и в предложенията. Интересното е, че те са свързани най-вече с нещата, за които, докато ГЕРБ беше на власт, си правеше оглушки.
Коледни добавки и таван за парите на възрастните
В социалната политика трудно стават чудеса, обича да казва д-р Хасан Адемов. Той подчертава, че иска да е основно министър на труда. Заявява, че ще сложи край на практиката хора да се изживяват като абонирани за социални помощи.
А междувременно трябваше да даде отговор на въпроса ще се повиши ли минималната заплата, ще падне ли таванът на пенсиите, ще има ли коледни добавки... При това с максимално спазване на тона на диалогичността и професионализма - принцип, от който д-р Адемов няма навика да отстъпва.
Факт е, че за седемте месеца, откакто е на власт, правителството на Пламен Орешарски свърши толкова работа в полето на социалната политика, колкото ГЕРБ-ерите не са си и мечтали по време на цялото си управление. На практика бяха реализирани всички мерки, за които по времето на Тотю Младенов нямаше нито пари, нито съгласие, за да се изпълнят. Но хората ги очакваха. Например коледните добавки от 50 лв. на човек, които всички с пенсия до 251 лв. получиха през този месец.
Почти веднага след идването на власт на кабинета „Орешарски“ беше гласуван пакет от мерки за подкрепа на най-засегнатите от социално-икономическата криза. Еднократната помощ за първокласниците от бедни семейства беше увеличена със 100 лв. - от 150 на 250 лв. Размерът на отпусканата сума не беше променян от 2008 г. От 1 юли 2013 г. беше увеличено обезщетението за отглеждане на дете от една- до двегодишна възраст - от 240 на 310 лв., колкото минималната заплата. Беше разширен с близо 60 000 души и кръгът на получаващите енергийни помощи.
В края на юни министър Адемов обяви, че предстои ЕС да отпусне на страната ни 100 млн. евро за справяне с младежката безработица. Той нареди на чиновниците в агенцията по заетостта да ловят безработните до 29 г. като снежинки във въздуха. Станаха факт и промени в Закона за насърчаване на заетостта, за да се устройват с помощта на държавата младежи на работа във фирмите.
Работодателите се върнаха в тристранката, беше възобновена и работата на Консултативния съвет по пенсионната реформа. За шест месеца, до края на 2013 г., трябваше да се усвоят толкова средства по оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“, колкото предишното правителство е постигнало за четири години. Защото в противен случай беше надвиснала опасността страната да загуби от парите.
Екипът на Адемов успя да се справи с тази задача и страната ни няма да изгуби нито стотинка през 2013 г. от средствата от Европейския социален фонд.
Заложена е сериозна бомба със за-къснител на пазара на труда, алармира в началото на мандата си министърът. Ставаше въпрос за безработни, които през 2012 г. са били назначени по различни схеми на оперативната програма за срок от 6 до 12 месеца. През тази година заетостта им приключи и от юни до края на годината се очакваше те да залеят бюрата по труда.
Двайсетте години калени нерви и стрес при работата в операционната помогнаха на д-р Адемов в истинския ад, който той преживя на 23 юли през нощта след разглеждането на законопроекта за актуализация на държавния бюджет. Министърът беше в емблематичния бял автобус, заграден от протестиращите и с реалната опасност да попадне под дъжд от камъни и бутилки.
С актуализацията на бюджета бяха осигурени близо 40 млн. лв. за социални плащания. В противен случай за последните месеци на 2013 г. нямаше да стигнат парите за приемни родители, хора с увреждания и социални помощи.
За първи път догодина парите за пенсии ще са над 8 млрд. лв. Разбра се, че от 2014 г. парите за старини ще се индексират по швейцарското правило. Е, таванът отново няма да падне, но все някога и това ще стане...
Адемов обяви, че бюджетът на социалното министерство за догодина ще надхвърли 1 млрд. лв. - парите за социални дейности ще са с 94 млн. лв. повече в сравнение с 2013 г. Но призна, че въпреки това и те не са достатъчни за всички нуждаещи се. Но такива са реалностите и е важно, че се прави стъпка в правилната посока.
Д-р Адемов знае, че „това, което е справедливо за един, е несправедливо по някакъв начин за друг“. Но не се отказва да търси пресечната точка на различните позиции. Дори и когато иде реч за гореща тема като пенсионирането. „Нещата в българското законодателство отдавна са ясни - пенсиите в България са за стаж и възраст, а не само за осигурителен стаж“, не се страхува да назовава той нещата с истинските им имена. Нищо че левицата рядко се вслушва в мнението на експертите, улисана в изпълнението на предизборните си обещания.
(в. Преса, печатно издание, брой 350 (701 от 23 декември 2013)