Налягането и доставките на природен газ от Русия за България са нормални и се извършват в съответствие с договорите ни с "Газпром". Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова на брифинг в централата на държавния оператор "Булгартрансгаз".
"Миналата нощ имаше колебания в налягането, но когато става въпрос за доставки на природен газ колебанията са нещо нормално. Много се надявам те да не са в резултат от кризата в Украйна", обясни министърът. Тази информация е била съобщена и на премиера Бойко Борисов.
На оперативка тази сутрин в министерството е обсъдена ситуацията и е установено, че няма причини да се пристъпи към подготвения План за действие в кризисни ситуации при доставките на газ. Планът предвижда обявяване на кодове за риск от спиране на снабдяването, подобни на кодовете за опасни природни явления. На този етап кодът е зелен, каза Петкова в отговор за Епицентър.бг.
Състоянието на националната и на транзитната газопреносна мрежа е много добро, хранилищео "Чирен" разполага с над 450 млн. куб. м газ. Това показва нашата готовност за предстоящия есенно-зимен сезон, допълни Петкова.
Тя припомни,че България има дългосрочни договори с "Газпром" както за доставките, така и за транзита на природен газ. "Днес следобед излезе официално съобщение от "Нафтогаз Украйна", че компанията ще продължи да транзитира руски газ за Европа", подчерта министърът.
"Булгартрансгаз" от своя страна е в непрекъсната комуникация с "Газпром".
Директорът на газовия диспечерски център в компанията Румен Кишкин показа данните от електронната информационна система към 19.00 часа, че наляганията, както на входа на нашата система, така и изхода са малко над договорените. На входа - 50-51 бара, на изхода - около 40. При "Топлофикация София" - 38 бара, колкото е по договор. "Системата е уплътнена, работи нормално", коментира Кишкин.
България има споразумение с Гърция за достовки на газ в случай на криза, каза още министър Петкова. При пълно спиране на доставките от Русия има възможност посоката за пренос на газ по транзитната тръба да се обърне от Гърция към България. Газопроводът е реверсивен и от Гърция могат да ни осигурят необходимото количество природен газ. Но нямаме основания да считаме, че ще стигнем до този опция, обясни министърът.