През 2015 г. Поморие отбелязва 250 години от освещаването на храма „Преображение Господне“. Честванията започват на 5 август с литийно шествие и юбилеен спектакъл. По случай храмовия празник на 6 август Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Йоаникий ще отслужи архиерейска света литургия за здраве и благополучие на всички жители и гости на Поморие. Юбилейните празници в Поморие ще се проведат в рамките на два поредни дни, а специален гост на събитието ще бъде вицепрезидентът на Република България Маргарита Попова.
Разположена в най-източната част на полуострова, в непосредствена близост до архитектурния резерват „Стари поморийски къщи“, църквата „Преображение Господне“ е най-дълголетният действащ храм по цялото Българско Черноморие.
Оригиналната архитектура и богатата вътрешна украса правят сградата неповторима, но уникалността й е подсилена от факта, че това е единствената църква в целия християнски свят без олтарна абсида.
Първото светилище на това място датира от IХ век, но през 1760 година е разрушено и напълно изравнено със земята. Благодарение на усилията и вярата на местните жители три години по-късно започва нов градеж. През 1765 г. на мястото на предишната малка църква окончателно е издигнат и осветен храмът „Преображение Господне“.
Църквата е изградена изцяло от камъни, подравнени с дървени греди. Представлява правоъгълна сграда с двускатен покрив и два входа - главен от запад и страничен от юг. В малка зидана арка на върха на западния покрив е окачена камбаната. Понастоящем са останали сравнително малко храмове в България с такава старинна звънарница. Без външни кубета и кула - камбанария архитектурата на църквата не е пищна, но изглежда някак ослепително в своята скромност. Сдържаният външен вид обаче е за сметка на вътрешния облик, който е с висока художествена стойност: дърворезбовани пластики, старинни каменни свещници и великолепен иконостас с флорални мотиви. Той помества 17 големи икони от царския ред и 33 малки под тях. Светините са изписани от различни зографи през XVII-XVIII век, а някои икони са още от XVI век.
Под царската икона на Исус Христос има малко аязмо с бликаща изворна вода, заради което местните жители са нарекли мъничкото изворче „Сълзите на Христос“.
През 1972 г. църквата е проучена и вписана като оригинален паметник на изобразителното изкуство, а през 1976 г. е обявена за паметник на културата с национално значение I степен.
Археологическа изложба връща града в разцвета на Римската империя
Ценни исторически паметници бяха открити в края на 2014 г. по време на изпълнението на проекта, осъществяващ реконструкция и рехабилитация на ВиК мрежата в Поморие. След реставрация и анализ на артефактите те ще бъдат изложени в залите на историческия музей в Поморие в началото на август.
Уникалните археологически находки от римската епоха разкриват важната роля, изпълнявана от някогашното Анхиало като главно пристанище на Западното Черноморие и един от най-влиятелните градове на империята.
„Преди много години бреговете на Анхиало са пропаднали и са потопили всичко ценно на повече от 2 метра дълбочина. Оказа се, че работейки по проекта за ВиК мрежата, сме достигнали културни пластове, които според археолозите ни връщат векове назад във времето. Това ни даде възможността да изведем историята на Поморие от дълбините и да я представим в изложба“, каза кметът Иван Алексиев.
Сред важните открития, които ще бъдат експонирани, са: фамилен саркофаг на Теофилакт Лагоматис от Х-ХI век, антична подова мозайка от късноримския период, теракотена статуетка на богинята Атина от II-III век и множество монети, накити и архитектурни елементи. В двора на музея ще бъде разположенa част от римски военен лагер. Всички те дават нови сведения и обогатяват представата за всекидневния живот, религиозните вярвания и културата на древните жители на Поморие.
Чрез историческа възстановка на военна процесия всички граждани и гости ще бъдат потопени в атмосферата от миналото на античния град на 1 август 2015 г. „Шествието на римския легион“ ще премине по главната пешеходна улица на града, стигайки до сградата на историческия музей, където ще се състои и официалното откриване на изложбата.
Вторият ден от експозицията ще премине под звуците на антична арфа, която ще огласява залите на музея.
Още от древността Анхиало се е славило като лозарски, пристанищен и културен център, диктуващ отделни пасажи от историята. Представените в изложбата находки чудесно илюстрират елементи от тази история и дават на жители и гости на Поморие възможност да й се насладят и повод да се гордеят.